PEREMÄNGUNI ON AEGA 223 PÄEVA!

Mulgimaa Peremäng on suvine sündmus ja selleks, et jões pesu pesta, võtta konksuga kartuleid ning proovida vikatiga heina niita, peab ikka ise suvel kohale tulema! Paljud meie mängupunktid ongi avatud vaid peremängu ajal, kuid Mulgimaale tasub tulla ka sügisel, talvel ning kevadel. Meil on mitmeid mängupunkte, kes ootavad külalisi aastaringi ja kes esindavad Mulgimaad kõige paremal viisil.

Korraldame ühe- kuni mitmepäevaseid kultuurireise Mulgimaale vastavalt külastaja huvidele!

⇒ Meiega koos saad sukelduda 150-aasta tagusesse külaellu Heimtali näitel. Tutvustame, kuidas elasid ja valitsesid von Sieversid Heimtali mõisas, mis toimub praegu endistes mõisahoonetes, kiikame sisse ja teeme näpud saviseks Heimtali Loomestuudios. Talurahva elu ilmestab Heimtali vana vallakeskus, kus näeb praeguseks kenasti renoveeritud vana vallamaja, endist kultuurimaja, kus on alati üleval mõne Eesti kunstniku näitus ning endine külakoolimaja, kus praegu tegutseb Heimtali koduloomuuseum. Seal näeme nii vana koolituba, kogutud rahvuslikku käsitööd kui vanu koduses majapidamises vajalikke esemeid.

⇒ Tutvume Mulgimaa väiketootjatega. Kalda mesilas näeme lähemalt mesilaste elu ning omanik Mihkel Kalda tutvustab enda mesinikuks saamise lugu, Karksi-Nuias tegutsev teeseene vabrik kannab nime Karu Kombucha ja seal saab kasulikku jooki nii maitsta kui selle valmimise protsessist rohkem teada saada, Pajumäe talus näeb piimakarja ning peremees räägib piima väärindamisest ja mahedalt tootmisest.

⇒ Mulgimaa käsitöö. Tarvastu käsitöökojas näeme toimivat kogukonna käsitööliste kooskäimise kohta ja saame meisterdada mesilasvahast küünlaid ja uudistada ning kaasa osta Tarvastu kihelkonna käsitööliste kauneid näputöid. Lähedalasuvas Tarvastu muuseumis asub nii raamatukogu kui püsiväljapanek tuntud Mulgimaa kirjaniku Nikolai Baturini kohta. Abja Päevakeskuses saame kududa kaltsuvaipa ja Mulgi Ukuvakas näeme just Mulgimaale omaseid rahvusliku käsitöö esemeid ja nende valmistamist. Metsarõõmu Toidutares saame maitsta päris mulgi kööki ning meisterdada kaasavõtmiseks jõulukaunistuse.

⇒ Paistu kihelkond – Mulgimaa tänapäeval ning minevikus. Loodi teeristis asub hubane ja kutsuv Mulgi Savikoda, kus saab vaadata ja proovida savist esemete valmistamist ning muidugi ilusat käsitööd kaasa osta. Loodi mõisapargist läbi minnes ootab Loodi matkarada koos ürgorgu laskumise ja puutumatu loodusega. Paistu külas kõrgub uhkelt Paistu Maarja kirik, mis märgib ka kihelkonna keskust. Külastajaid tervitab puuskultptuur Paistu mees – igast Mulgimaa kihelkonnast leiad just sellele kohale omase puuskulptuuri! Kiriku juurest saame liikuda koos väikesele jalutuskäigule, kus teed ääristavad hooned on kas praegu või on olnud minevikus küla toimimiseks vajalikud: pood – kiriku kogudusehoone – kultuurimaja – raamatukogu – sotsiaalkeskus – spordiplats – laululava. Edasi liigume Paistu kalmistule, kuhu on maetud mitmed siitkandist pärit ärkamisaja- ning kultuuritegelased. Holstres saame vaadata sealset vallakeskust: järve kaldal asuvat kooli – mõisa (endist vallamaja) – poodi – magasiaita.

⇒ Mulgimaa talud ja häärberid. Naatsaku mahetalu tutvustab veise- ja viljakasvatust, Vana-Vallamaja talus räägime Mulgi häärberi lugu ja kuuleb pillimängu. Kulla leerimajas uudistame uue elu saanud uhket punastest tellistest hoonet, kes oma uue sisekujunduse eest on saanud sisearhitektide aastapreemia. Lõunat sööme legendaarses Halliste sööklas, kus süüa valmistatakse siiani hiigelsuurel puupliidil. Pajumäe mahetalu-tootmine räägib piima väärindamisest ning piimatootmisest Mulgimaal ja Murri häärber on hea näide uhkest ja kaunist päästetud hoonest.

⇒ Rohelised Rööpad ehk kitsarööpmelise raudtee lugu minevikus ja tänapäeval koos Mulgi Ekspressiga. Alguse sai kõik Viljandi Raudteejaamast, kust hakati ehitama teed rongidele Mõisaküla poole. Edasi vaatame Sinialliku raudteejaama ning teeme väikese matka mööda raudteetammi Sinialliku järveni ning Sinialliku linnamäeni. Mööda endist raudteed edasi astudes jõuab Kivi turismitaluni ja sealt edasi Loodi endise raudteejaamani. Kuulates lugusid Mulgi Ekspressi aegadest jõuame sisse põigata ka Õisu mõisa juurde, sõita läbi Hallistest ja Abajast ning päeva lõpus ootab lõbus drežiinisõit ning Mõisaküla raudteemuuseum.

Kui sul on endal juba idee ja soov Mulgimaale tulla kuid vajad vaid pisut abi organiseerimisel või said just nüüd indu sammud siiapoole seada, siis võta meiega ühendust:

Giidituurid Mulgimaal
Kati-Katri Koppel
+372 5662 6624
koppel.kati@gmail.com

Giidituurid Mulgimaal, kogukonnad ja lood
Jaanika Toome
+372 5788 0245
jaanika.toome@gmail.com