PEREMÄNGUNI ON AEGA 9 PÄEVA!

 Rimmu külamaja

Asukoht: Rimmu küla, Mulgi vald
Kontakt: Anneli Pälsing, tel 502 4315
Link kaardile: https://goo.gl/maps/djhLTBpyHXtPTS69A
Facebookist leiad meid: https://www.facebook.com/rimmukylaselts/

Rimmu küla asub Kõpu jõe kaldal, mis annab hea võimaluse ühe päris ehtsa ja vana kombe kohase pesupäeva korraldamiseks.  Ikka nii, et kaelkookude ja pangedega jõest vesi pesupalisse ja seebiga pesu pesema. Pesulaud on ka heaks abiliseks. Pesu saab kuivaks väänata „Riga” pesumasinat kasutades. Lisaks tavalisele pesule peseme sellel aastal ka lambavilla.
Keha saab kinnitada kodukohvikus.
Rimmu külas tutvustab Mulgi Väiketootjate Liit enda koostööpartnerite toodangut, mis on toodetud Mulgimaal ja mida saab nii kohapeal proovida kui kaasa osta!  

Mulgi Külamuuseum ja Uue-Kariste rahvamaja

Asukoht: Uue-Kariste küla, Mulgi vald
Kontakt: Eda Niin, tel 520 4205
Link kaardile: https://goo.gl/maps/4iJh9oftFxqzvVvp9
Facebookist leiad meid: https://www.facebook.com/mulgikylamuuseum

Tutvumine esivanemate töödega.
Uue-Kariste külakeskuses asuvad Uue-Kariste rahvamaja ja Mulgi Külamuuseum. Kunagi oli siin Uue-Kariste mõis. Meie meenutame kohalikku ajalugu ja kultuurielu. Tutvustame
esivanemate töid museaalide ja tööriistade abil. On võimalik teha erinevaid talutöid: vikatiga niita, kahemehesaega puid saagida, pesu nuiata, triikida ja pärast kokku lappida, heegeldada
toolipatja, tattnina valgel aidas käia.
Rahvamajas avatud näitus ja kell 13.00-16.00 käsitöötuba.
Avatud kohvik. 

Kulla Leerimaja

Asukoht: Kulla küla, Mulgi vald
Kontakt:
Ave Grenberg, tel 5885 7355
Link kaardile: https://goo.gl/maps/S2djdoAHSYQxZnSx7
Kulla Leerimaja tasub avastamist – ajastutruult ja kaunilt renoveeritud uhke maja on täis ajalugu.
Kuuled mulgi keelt ja räägitakse mulgi kultuurist.  Mängime koos lauamängu “Sõõr ümmer Mulgimaa”.
Soome-Ugri kultuuripealinna aasta ja Mulgimaa kohta leiab rohkem infot kodulehelt: mulgimaa.ee

Abja Päevakeskus

Asukoht: Pärnu mnt 10, Abja-Paluoja, Mulgi vald
Kontakt: Mari Saarela, tel 521 0315
Link kaardile: https://goo.gl/maps/w8YYWYdXR2VPbLVs6
Facebookist leiad meid: Abja Päevakeskus

Praegu on just paras aeg teha sauna jaoks kasevihtu, kududa oma triip Soome-Ugri kaltsuvaiba sisse kangastelgedel, õppida tundma teravilju ja proovida kaaluda margapuu ehk päsmeriga. Saab maitsta võilille siirupit, proovida pastelde punumist, kohviubade jahvatamist, maistesoolade tegemist ravim-ja maitsetaimedega.
Kehakinnituseks pakume Mulgi putru, karaskit ja  pehmet jäätist!

Laatre raudteejaam, Veelikse küla 

Asukoht: Veelikse küla, Mulgi vald
Kontakt: Heiki Lutschan, tel 562 55274
Link kaardile: https://goo.gl/maps/LcabHkyFVTfihUaHA

Veelikse küla läbis kunagi kitsarööpmeline raudtee, mida kutsuti Mulgi Ekspressiks. Praegu mööda raudteed rongid enam ei sõida, kuid mööda vana raudteetammi kulgeb Roheliste Rööbaste matkarada, mida mööda saab nii Mõisakülla kui Abja-Paluojasse. Endist Laatre raudteejaama kasutatakse praegu elamuna.
Vana Laatre raudteejaama juures saab kuulda põnevaid lugusid sellest ajast kui siin veel rongid sõitsid ja praegusest külaelust, kui peatee läheb hoopis raudteega risti! 

Abja Noortekeskus 

Asukoht: Kooli tn 2, Abja-Paluoja, Mulgi vald
Kontakt: 
Liisi Rääbus, tel 523 7684
Link kaardile: https://goo.gl/maps/2w23cEjQiBxGAQD67
Facebookist leiad meid: https://www.facebook.com/abja.noortekeskus

Iga osalev grupp saab endale sügavkülmutatud T-särgi. See tuleb koos lahti arutada/sulatada kasutades noortekeskuse hoovis olevaid looduslikke abivahendeid. Tarvis on siis nupukust ja julget pealehakkamist. T-särgi sisse pakime mulgi keelse küsimuse/mõistatuse. Ehk siis kui särk on lahti saadud tuleb ka ära lahendada mõistatus. Kogu ülesande läbi tegemine toimub aja peale. Iga pere saab ka teada kui kiirelt neil teistega võrreldes läks!

 

Halliste kihelkond, Halliste muinaskihelkond (Aliste ehk Alistegunde) kuulus Sakala maakonda, Halliste kirikukihelkond (saksa Kirchspiel Hallist) oli ajaloolise Pärnumaa koosseisus. Halliste kirikukihelkonda on esimest korda mainitud 1504.

Postimees 04.01.1940: Kui tahad õiget ja pesueht mulki näha, siis wõid seda näha waid Abjas. Rohkesti eht mulgi tüüpisid on loonud oma teostes wanameister Aug. Kitzberg, kes selles ärkamisaja jõukamas maanurgas elades tundis abjakat paremini kui keegi teine. Kitzberg iseloomustab oma „Mälestuste” 1. osas abjakat wäga tõetruult: „Kui rikast ja iseteadlikku Abja peremeest waatasid: tublisti toidetud keha sirgeks lükatud, habemest puhtaks aetud nägu külm ja rahulik. Pöidlad taskutes — siis teadsid juba, mis ta mõtles: „Mina, mina ja jälle mina olen Abjast pärit, mujal kui Abjas ei olegi eestlasi, mis on, on kes teab mõned orjaaegsed segawerd jätised — Abjas üksi on tarkust, raha, wara, hobuseid — mehi!”