PEREMÄNGUNI ON AEGA 223 PÄEVA!

Ritsu Külakeskus

Asukoht: Kesk 8, Linna küla, Tõrva vald
Kontakt: Giia Timpson, tel 56981116
Link kaardile: https://goo.gl/maps/n7FZKhqPafwQCt6u8

Ootame Teid kõiki külastama Ritsu Kogukonnakeskust, kus teid võtavad vastu särasilmsed ja rõõmsameelsed mulgid!
Kui Te soovite Ritsust veelgi rohkem teada saada, siis olge juba päeva alguses kohal, meie programm algab kell 12.00 “EPT Valga Rajoonikoondis läbi aastate” raamatuesitlusega.
Avatud on teemakohane näitus, korraldame ekskursioone EPT-aegsesse ujulasse, mis ehitati valmis, aga kasutusse ei võetudki.
Lisaks esinevad kell 14.00 rahvamuusikud, saab süüa ja juua, pargis saab paitada lambakesi ning avatud on viltimise õpituba.
Olete oodatud uudistama!

Vintage Studio

Asukoht: Veski 3, Tõrva
Kontakt: Dagmar Kivi, tel 524 9553
Link kaardile: https://goo.gl/maps/UiSYdRicA1qQ4av78
Facebookist leiad meid: Vintage Studio

Vintage Studio OÜ on ettevõte, mille põhitegevuseks on nii uue kui ka vana mööbli stiliseerimine. Unustatud ja räämas mööblitükid saavad siin uue elu! Mängus osalejad saavad tutvuda Vintage Studio poe ja töötoaga. Soovijatele räägib Dagmar Kivi ettevõtte loomisest ja tegevusest. Külastajad saavad ka ise käed “värviseks” teha! Töötoas saab meisterdada endale dekupaaž- ehk salvrätitehnikas südame. Soovijad saavad katsetada ka kriidivärvidega värvimist.

Barclay de Tolly mausoleum

Asukoht: Jõgeveste küla, Tõrva vald
Kontakt: Estike Uibopuu, tel 513 9065
Link kaardile: https://goo.gl/maps/bcG4zxty5YiXee81A

Peale põnevat mausoleumi tuuri ja lugu kuulsast väejuhist saavad kõik soovijad osaleda teemakohases viktoriinis, et testida oma värskelt omandatud teadmisi. Parimatele auhinnad!
Šoti juurtega balti aadliperekonnast põlvnev Vene väejuht etendas olulist rolli 1812-1814 a. võitluses Napoleoni vastu. Jõgevestega on Barclay de Tolly seotud 1791. a., mil ta abiellus ja sai Jõgeveste mõisa omanikuks. 1823.a. laskis Barclay de Tolly lesk 1,5 km kaugusele Jõgevestest püstitada oma mehele mausoleumi ja selle keldris asuvad vürsti ja vürstinna sarkofaagid.

Noortekohvik Wanakas

Asukoht:  Vanamõisa järve ääres, Tõrva linnas
Kontakt: Annelore Hirschon, tel. 5433 0680
Link kaardile: https://goo.gl/maps/CyNHhyiWQU7Vveo29

Vanamõisa järve ääres saad palaval päeval ujuda ning hüppetornist vette hüpata. Noortekohvik pakub jahedaid jooke, jäätist ning muudki kehakosutust.

Torupilli talu, Riidaja küla

Asukoht: Tauli Torupilli talu, Riidaja küla
Kontakt: Tiiu Taul, tel. 527 8149
Link kaardile: https://goo.gl/maps/uf3c9E8D1WyzuvWU9

Kus valmivad Eesti torupillid? Just siin Mulgimaal Helme kihelkonnas Torupillitalus! Selles Mulgi Peremängu punktis saad näha ja teada, kuidas need omapärased instrumendid valmivad ning mis häält nad teevad. Vaadata saab näitust muusikainstrumentidest ning mängida mõistatamismängu. Lisaks muusika programmile Taulide pereansambli poolt saab osa võtta talu tutvustusest, rahvamuusika teemalisest viktoriinist ja käsitöötoast. Nagu igas talus, on ka siin tööde järg alati ees – seega kiiremad saavad proovida nii heina rõuku panna kui puid riita laduda!
Päeva lõpus on võimalik nautida suitsusauna värske kasevihaga. Avatud on kodukohvik.
Programmi saad nautida kahes osas!
12.00 ja 15.00 mulgikeelne talu tutvustus peremehe poolt
12.45 ja 15.45 jututuba “Mis pill on see Eesti torupill?”
13.15 ja 16.15 kohvi- ja koogipaus
13.45 ja 16.45 Taulide pereansambli kontsert laulu ja tantsuga

Alates 18.00 saab proovida suitsusauna (5.- inimene)

Tõrva täistunni retk

Asukoht:  Tõrva linna keskväljak
Kontakt: Maarit Meltsas, tel. 5668 2847
Link kaardile: https://goo.gl/maps/ur7EgY7FBwBXbVA9A

Täistundidel algab retk Tõrva kesklinnas, näeb Ukraina sõjast inspireeritud üle-elusuuruseid liivaskulptuure, kuuleb Tõrva uue keskväljaku lugu ja veel nii mõndagi huvitavat!

 

 

Helme kuulus varemalt Sakala muinasmaakonda, aastast 1224 Liivi ordule. Muinaslinnustest oli Helme kihelkonna alal Tõrva Tantsumägi, võib-olla oli linnus ka arvatavasti 14. sajandi I poolel ehitatud Helme ordulinnuse asukohal. Helme kohta puuduvad kindlamad andmed, kuid võib arvata, et samal mäekünkal võis kunagi seista ka muinaslinn. Arvatakse et Helme ja Karksi ongi need kaks Sakalamaa kantsi, keda Kaupo Läti Henriku järele aastal 1211 ära põletas, keda sel ajal Ovele ja Purke nimetati.

Kirikukihelkonnaks sai Helme arvatavasti 13. sajandil (esmamainimine 1329). Kokku elab endise Helme kihelkonna territooriumil täna kokku ca 6600 inimest.

Helmet tuntakse Lõuna-Mulgimaana, mille pealinnaks on Tõrva (Eduard Vääri). Nende Eduard Vääri sõnade tõttu võiks just Väärit pidada üheks Lõuna-Mulgimaa mõiste kasutuselevõtjaks.