PEREMÄNGUNI ON AEGA 121 PÄEVA!

⊗ Heimtali mõis ja Heimtali Loomestuudio

Asukoht: Heimtali küla, Viljandi vald
Kontakt: Urve Mukk, tel 5620 8466
Link kaardile: https://goo.gl/maps/Kiq3R9bdEC9ht3nf7

Heimtalis saad osaleda kaunilt renoveeritud mõisamaja tuuril giidiga, avatud on muuseumituba.
Kell 14.00 hakkab muuseumitoas ajalootund. Sepikojas ja puutöötoas saavad kõik ise käed külge panna ja midagi endale kaasa meisterdada. Mõisa saalis jookseb lisaprogrammina Soome-Ugri aastale pühendatud filmimaraton, kus saab näha meie hõimurahvaste elust tehtud filme.
Külastajaid ootab ka vahetult mõisa kõrval asuv Heimtali Loomestuudio, kus saab sisse astuda keraamiku töötuppa, ise näpuga savi katsuda ja osta kaasa kaunist Mulgi keraamikat.

⊗ Vana-Vallamaja talu

Asukoht: Sultsi küla, Viljandi vald
Kontakt: Kati-Katri Koppel, tel 5662 6624
Link kaardile: https://goo.gl/maps/rTT2oL3gjHAEeJC5A

Vana-Vallamaja talus Sultsi külas on võimalus piiluda ühe pere igapäevaellu Mulgimaal. Proovida saab käsihöövliga hööveldamist, kahemehesaega saagimist ja konksuga kartuli võtmist. Karmoška saatel saad õunapuude varjus lõõgastuda ning kohvi, teed ja enda küpsetatud vahvlit nautida. Talu peahoone on ehitatud kunagi Õisu vallamajaks, tõeliste Mulgi häärberite eeskujul ja peremees räägib ka maja ajaloost ning taastamisloost.

⊗ Metsarõõmu Toidutare

Asukoht: Sultsi küla, Viljandi vald
Kontakt: Heiki Saar, tel 5664 4990
Link kaardile: https://goo.gl/maps/A8FdER6rvwAHrMJi6

Metsarõõmu toidutare pakub mulgi putru, mulgi karaskit adravõiga ja kamavahtu. Mõnusat lõunasööki saad nautida hubases lehtlas ehtsate mulgi lugude saatel. Kaasa saab osta perenaise käsitööd ja selga proovida peremehe mulgi kuube. Tee endale mälestuseks pilt fotoseina taustal!

⊗ Paistu kirik

Asukoht: Paistu küla, Viljandi vald
Kontakt: Ande Lehtmets, tel 5564 8509
Link kaardile: https://goo.gl/maps/Sb7iEnzZ3aHHLgnHA

Paistu kirik avab oma torni külalistele ja ootab huvilisi nautima imelist vaadet kõrgelt ülevalt. Mängides aardejahti, saab tuttavaks kiriku ja selle ajalooga.
Kell 12.00 esitlevad Jaak Pihlak ja Jaak-Adam Looveer uusi raamatuid, mis räägivad Mulgimaast ja siinsetest inimestest.

Naatsaku talu

Asukoht: Kassi küla, Viljandi vald
Kontakt: Kersti von Schwanenflügel, tel 5661 6821
Link kaardile: https://goo.gl/maps/5A4oSMRQU454GB8EA

Naatsaku mahetalu näitab oma majapidamist ja taluloomi. Toimub kolbajaht, kus saad oma teadmised proovile panna ja pealuude järgi loomad ära arvata! Võta kaasa tükk kuivatatud saia või leiba, mida tiigis kuldkaladele puistada ja kitsedele-lammastele maiuspalaks pakkuda. Kes soovib ujuda, see võtab rätiku kaasa ja hüppab palaval päeval tiiki! Perenaine räägib talu ajaloost ja tänapäevasest toimimisest mahetaluna, kus kasvatatakse vilja ja veiseid.

⊗ Holstre magasiait

Asukoht: Holstre küla, Viljandi vald
Kontakt: Katrin Reimo, tel 512 7926
Link kaardile: https://goo.gl/maps/tt5ijG7ZqkdYc97U8

Holstre magasiaidas saad proovida viljakaalumise kunsti vanaaegse kaaluga ehk päsmeriga ja proovida viljakoti raskust. Saad vaadata näitust piirkonna ajaloolistest fotodest ja osaleda õpitubades – pane proovile oma teadmised erinevatest viljadest, punu kaaruspaela ja õpi pillimängu väikekandlel.
12.00-13.00  ja 15.00-17.00 väikekandle õpituba – juhendab Eve All.
Holstre magasiait on ilus maakividest hoone, mille eest hoolitsemise on enda vedada võtnud Holstre Külaselts koos oma aktiivsete liikmetega. Magasiaidas on ka suur saal lavaga, kus korraldatakse nii teatrietendusi kui kontserte ja tantsuõhtuid. Holstre magasiait on osa ajaloolisest Holstre mõisa südamest.

Paistu kihelkond (saksa Kirchspiel Paistel), hõlmas Viljandimaal Paistu valla ning Halliste ja Pärsti valla osi, ulatus Heimtalist Pahuvereni ja Õisust Holstreni. Paistu on olnud alates 13. sajandist nii muinas- kui ka hilisema kirikukihelkonna Paistekund keskus. Keskajal kuulus Karksi foogtkonda.

Paistut on kroonikaraaamtutes märgitud esmakordselt ajaloos teadaolevatel andmetel 1234 (räägitud kirikust, mis oli kihelkonna keskuseks) Orduaegsetes ürikutes on Paistut nimetatud Paistel, Paystele ja Peystel.

Paistu oli Eestimaa üks väljapaistvamaid kihelkondi. 1866.a. kui võeti vastu vallaseadus ja valdadest said riiklikud haldusüksused, algas arvukate mõisavaldade liitmine.

Holstre ja Paistu olid rahvusliku ärkamisaja keskused Viljandimaal. Teada on palvekirjade algatamine siitmailt (1864 Adam Peterson), samuti ka Eesti Aleksandri kooli idee. Kant on tuntud ka varase hariduselu andmisega. Paistu kihelkonnas oli kool juba 17. sajandil, sest 1688 on kirjutanud B.G.. Forselius, et Paistu kiriku juures õpetatakse lapsi lugema tema meetodite järgi. Paistu Põhikool, mis asub Sultsis, kuulub Forseliuse Seltsi.