TARVASTU PEREMÄNGUNI ON AEGA 192 PÄEVA!

Mõõgavennad näitasid ennast Peremängul

Avaldatud 28.09.2022

MTÜ Mõõgavennad oli Mulgimaa Peremängust kuulnud küll, aga ennast ja oma tegevust me sellega algul eriti seostada ei osanud. Me ei kujutanud ette, mida saaksime külastajatele pakkuda ja kuidas sellist asja üldse korraldada. Korraks tekkis küll mõte Mulgi Majaka juures oma mängupunkt sisse seada, aga selle nullis Covid-19 ilusti ära.

Nii juba on, et sündmused juhtuvad tavaliselt ikka põhjusega. Kõik hakkas väikestviisi muutuma sealtmaalt, kui me Euroopa Solidaarsuskorpuse toel korraldasime Tarvastu linnamäel rollimängu “Linnamäe legendid”. Mäng läks korda ja sügisene linnamägi muutus meile lähedaseks. Nii pakkusimegi sel aastal ennast mängupunkti tegema just Tarvastu linnamäele.

Arutasime läbi, mida võiksime külastajatele pakkuda või näidata. Meie mängupunktis said huvilised endale pehmikmõõga valmistada ja meie poisid viisid soovijatele läbi ka mõõgavõitluse treeningu. Pehmikmõõkadega võideldakse peamiselt rollimängu ja LARPi üritustel. Võitlus võib kõrvalt vaadates isegi veidike ohtlik tunduda, tegelikult on aga mõõkade valmistamisele kehtestatud väga kindlad reeglid, et keegi asjatult haiget ei saaks. Sama kehtib ka võitluse kohta.

Kui külastajad ise mõõka meisterdada ei soovinud, näitasid meie poisid neile ette, kuidas mõõgavõitlus käib ja kui osav selleks peab olema.

Meie poolt oli väljas 7 õpilast viiendast kuni üheteistkümnenda klassini. Andre näitas ennast väga hea treenerina, Karl ja Tauno, meie meistervehklejad, esinesid soovijatele. Lastega koos meisterdasid kõik kohalolijad.

Päev oli väga ilus ja päikeseline, vahepeal hakkasime varjust puudust tundma. Õnneks oli vett piisavalt palju kaasa võetud. Meie üllatuseks tuli mängupunkti päris palju külastajaid, kokku 73 inimest. Seda oli tunduvalt rohkem kui olime oodanud. Arvasime, et esimese korraga ei leia paljud meid üles, aga võta näpust.

Järgmiseks aastaks peaksime planeerima mingi muinas- või keskaegse tegevuse ka tütarlastele, kes mõõkadest huvitatud ei ole, näiteks paelapunumise või pärja meisterdamise. Seekord läks hästi, kõik tüdrukud tahtsid endale mõõka saada ja tegid hoolega trenni.

Meie mängupunktil on ka oma järjelugu – tundus kuidagi nukker, et meil enne järgmist suve linnamäele asja ei ole. Aga siis sattus täpselt õigel ajal ette koolidele pakutav võimalus hakata mõne kultuurimälestise pärandivaderiks. See tähendab kord või paar aastas valitud objekti korrastamas käimist ja selle kohta teadmiste kogumist. Ja loomulikult oli soovitatavate paikade nimekirjas ka Tarvastu linnamägi olemas. Nüüd kavandame oktoobrikuus uut käiku linnamäele, nüüd juba vajalikud tööriistad kaasas, olles Tarvastu linnamäe pärandivaderid.

Kokkuvõttes oli meil tore päev. Kindlasti saime ennast ja oma tegevust tutvustada paljudele inimestele, kes Mõõgavendadest varem midagi ei teadnud. Arvame, et punkti tegemine oli omamoodi enda proovile panek ja samas hea reklaam meie MTÜ-le. Kui on häid ideid tegevuste kohta, soovitame teistel ka kindlasti proovida.

Praegu, uue õppeaasta alguses, toimetame Tarvastu Gümnaasiumi juures edasi. Uuel aastal loodame aga kõiki Mulgimaa peremängu külalisi jälle Tarvastu linnamäel näha.

Aive Kaldra

MTÜ Mõõgavennad eestvedaja