TARVASTU PEREMÄNGUNI ON AEGA 459 PÄEVA!

Vanaemad, vanaisad, emad ja isad – kõik mängima

Avaldatud 26.06.2023

Mis on Mulgimaa peremäng?
Mulgimaa Peremäng on lõbus koguperemäng, kus on võimalik külastada erinevaid Mulgimaa külasid, talusid, kogukondi, ettevõtteid ja looduskauneid paiku.
Peremäng toimub suvekuudel viiel erineval päeval. Igale ajaloolisele Mulgimaa kihelkonnale on pühendatud oma päev, et just selle kandi elu-oluga põhjalikumalt tuttavaks saada, maitsta kohalikke maitseid ja nuusutada suvepäeva lõhnu. Sissepääs kõikjal tasuta. Ole avatud uutele kogemustele ning proovi uusi asju!

Kui kaua on see juba toimunud?
Sellel aastal toimub see üheksandat korda. Esimesel aastal oli meil 16 mängupunkti, enamasti küla- ja rahvamajad. Järgnevatel aastatel otsisime mängule parimat formaati. Küll olid kõikide kihelkondade mängupunktid avatud ühel nädalavahetusel või toimus mitmel päeval korraga mäng mitmes kihelkonnas. Lisandus ka mängupunkte – mõisad, kirikud, varemed, käsitöökojad, muuseumid. Aastaks 2020 jõudsime välja siiani kõige paremini toiminud formaadini – igal kihelkonnal on oma mängupäev, igal päeval on 5–7 mängupunkti ja kaasasime mängu ka Mulgimaa talud ning ettevõtjad.

Kust tuli idee korraldada sellist ettevõtmist?
Kõik sai alguse aastal 2015, mil mul tuli idee tutvustada Mulgimaa külamaju ning nende juures tegutsevaid kogukondi. Tavaliselt on küla- ja rahvamajad oma kogukonna jaoks ja teise kandi rahvas sinna sageli ei satu. Aga miks mitte minna ühel suvisel päeval retkele Mulgimaale, võtta kaasa lapsed, sõbrad ja vanavanemad?! Seega avasime ühises koostöös uksed ja andsime mängijatele võimaluse uudistada ning kohalikele tegijatele võimaluse rääkida oma unikaalne lugu. Et teha päev põnevamaks, lisasime templite kogumise mängu külastatud kohtadest. Mulgimaa Peremäng oligi sündinud!

Mis on eesmärk?
Üks suur eesmärk on tutvustada külalistele Mulgimaad, siin elavaid ja toimetavaid inimesi, huvitavaid tuntud ja tundmatuid ajaloolisi kohti ning Mulgimaa eluolu nii minevikus kui tänapäeval.
Igas mängupunktis ootavad põnevad ülesanded, õpitoad, ekskursioonid või ajaloolised meenutused. Igaüks saab käed külge panna ja proovida ise paela punuda, kaelkookudega vett tuua, puid
saagida, kartulit võtta, ravimtaimi avastada, kassile pai teha või kanadele teri visata. Teine eesmärk on Mulgimaa tegijate omavaheline koostöö, et me teaks, mida keegi teeb ja saaksime omavahel kokku. Juba vara kevadel hakkame omavahel suhtlema ja plaane paika panema, samuti enne mängupäeva ja peale mängupäeva. Suve lõpus kui kõik mängupäevad on läbi, saame jälle kõik kokku ja jagame muljeid ja loosime auhindu.

Kes korraldavad?
Meil on vahva naiskond. Mina, Jaanika, toimetan kogukondadega, Kati-Katri Koppel tegeleb kodulehe, Facebooki ja projektidega, Küllike Pihlap tegeleb kujundustega ja Kätlin Murel annab hoogu
läbi erinevate turundustegevuste. Muidugi on kõik korraldajad ka need inimesed, kes mängupunktides tegevusi välja mõtlevad ja külalisi vastu võtavad. Ja see meeskond on suur!

Millised on 2023. aasta mängupunktid?
Sellel suvel on meil kokku 29 mängupunkti – on külakogukondasid, kohvikuid, jahimaja, kirikuid ja talusid. Kõige rohkem leiab kohti Tarvastu kihelkonnast – seal on esindatud nii kala-, jahi – kui käsitööinimesed. Põnevad kohad on näiteks Kaasiku talu loomaaed Hummulis Helme kihelkonnas, Vambola jahimaja Soel Tarvastu kihelkonnas, Saate talu Erestes Halliste kihelkonnas või Priimäe talu Karksi kihelkonnas.

Kuidas saada mängupunktiks?
Selleks aastaks on juba mängupunktid paigas, seega kutsume neid huvilisi, kes on mõelnud, et võiksid ka olla mängupunktid sellel suvel, lihtsalt mänguga tutvuma.
See annab hea ülevaate, mida külastajatele pakutakse, kuidas tegevused on välja pakutud, kes külastavad mängupunkte jne. Ja siis tuleb lihtsalt peremängu naiskonnale sellest teada anda, et oleks
soov mängupunkt olla, siis saame koos asja edasi arutada.

Kas on üllatusi osavõtjatele (põnevaid kohti ja tegemisi mängupunktides)?
Kindlasti on igas kohas midagi vahvat – julgustan külastajaid küsima, olema ise veel rohkem uudishimulik, et kuulata ja näha, midagi põnevat. Mulle endale on alati meeldinud Rimmu
külamaja tegevused, kus saab otse Kõpu jõest kaelkookudega vett tuua, pesupalisse valada ja siis pesu pesema hakata. Aga kindlasti tasub külastada ka vana head ja tuntud Kitzbergi muuseumi, kus nüüd noored on toimetamas ehk küll natukene uue külje pealt aga seegi on põnev. Uus turismitalu Priimäe talu lubas lastele vahvaid tegevusi välja pakkuda ja ehk saab loomadelegi pai teha.

Kes ja miks peaks Mulgimaa peremängust osa võtma?
Peremäng on kogu pere sündmus – kindlasti kogu pere kaasa ehk vanaemad ja vanaisad, emad, isad ja lapsed. Tore on kui erinevad põlvkonnad saavad omavahel muljeid jagada, et kuidas kunagi
elati, tööd tehti ja kuidas tänapäeval maal elu käib. Mõlemat teadmist on vaja. Mõned pered kutsuvad peremängu ajaks ka kaugemad sugulased, sõbrad külla, et ka neile Mulgimaa aardeid ja vahvaid kohti tutvustada.

 

Mulgi Sõna toimetus küsis, Mulgimaa peremängu peakorraldaja Jaanika Toome vastas.
Lugu ilmus Mulgi valla lehes “Mulgi Sõna” nr 6 (60) juuni 2023

Foto: Kati-Katri Koppel
Mulgimaa Peremängu peakorraldaja Jaanika Toome (paremal) koos mängupunkti abilise Tiinaga Torupilli talus.